x

Grason menu Grason menu

Jak legálně zaměstnat běžence z Ukrajiny? Přehledný soupis ve 4 bodech.

Je potřeba mít pracovní smlouvu v cízím jazyce, jak to je s Úřadem práce a na jaké vízum mohu Ukrajince zaměstnat? To všechno se dozvíte v krátkém článku od Grasonu. Díky novele nazvané LEX Ukrajina se zaměstnávání Ukrajinců velmi usnadnilo. Už není třeba inzerovat na Úřadu práce nebo žádat o povolení k zaměstnání. Co je […]

Sdílejte na:
Jak legálně zaměstnat běžence z Ukrajiny? Přehledný soupis ve 4 bodech.

Je potřeba mít pracovní smlouvu v cízím jazyce, jak to je s Úřadem práce a na jaké vízum mohu Ukrajince zaměstnat? To všechno se dozvíte v krátkém článku od Grasonu.

Díky novele nazvané LEX Ukrajina se zaměstnávání Ukrajinců velmi usnadnilo. Už není třeba inzerovat na Úřadu práce nebo žádat o povolení k zaměstnání. Co je ale potřeba splnit před nástupem běžence z Ukrajiny?  Pojďme na se na to podívat.

1) Zkontrolovat typ víza: Běženci se speciálním vízem nebo vízem strpění mají volný přístup na procovní trh. Pozor, někteří běženci si zažádali o tzv. 90 denní víza, na která není možné v ČR pracovat.

2) Podepsat smlouvu na  DPP / DPČ / HPP. Můžete použít Vaší standardní smlouvu v českém jazyce. Zákon nepřikazuje smlouvy překládat. Je však dobré důležité pasáže ze smlouvy přeložit. 

Grason_aplikace
V aplikaci najdete brigádníky i zaměstnance na HPP.

3) Lekařská prohlídka. V této problematice pro běžence platí stejná pravidla jako pro čechy. Záleží na kategorizaci práce a s tím povinná vyšetření nebo např. potravinářské průkazy.

4) Splnit informační povinnost. Před nástupem jste povinní, stejně jako u jakéhokoliv cizince, dodržet informační povinnost na úřadu práce. Vyplněné PDF stačí odeslat emailem na příslušný krajský úřad práce a máte splněno. Odkaz na formulář nadjete zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/informace-o-nastupu-u-obcana-eu-ehp-a-svycarska-nebo-jeho-rodinneho-prislusnika-nebo-cizince-ktery-nepotrebuje-pracovni-opravneni-do-zamestnani-k-vysl

Kontaktní email na krajskou pobočku úřadu práce najdete zde: ​​https://www.uradprace.cz/web/cz/krajske-pobocky

5) Zaznamenat ukončení smlouvy. Po ukončení pracovního poměru (doporučujeme smlouvy uzavírat do konce roku 2022) opět odeslat emailem na úřad práce informační povinnost o ukončení pracovního poměru. Platí i pro DPP a DPČ! Odkaz na formulář najdete zde: https://www.mpsv.cz/fas/formservice/filler.open?DocID=1036664631

Závěrem bychom Vám rádi sdělili, že Grason aplikace je přeložená do Ukrajinštiny ?? a umí překládat i dynamické texty ( např. texty inzerátu) z češtiny do ukrajinštiny a obráceně. Věříme, že to provozním pomůže se zaujetím Ukrajinců a jejich náborem.

Sdílejte na: