x

Grason menu Grason menu

ZMĚNY U DPP OD 1.7. přehledně v bodech

Připravili jsme pro vás přehledný souhrn veškerých změn, nových povinností a také konec řetězení. Jste už teď znechucení mírou složitého papírování? Zbavte se ho díky Grasonu.  První vlna od 1. července 2024 Daňově se nic nemění, zůstává srážková daň 15%. Mění se tzv. ohlašovací povinnost a měsíční kontrolní hlášení je odesíláno za každého dohodáře na […]

Sdílejte na:
ZMĚNY U DPP OD 1.7. přehledně v bodech

Připravili jsme pro vás přehledný souhrn veškerých změn, nových povinností a také konec řetězení. Jste už teď znechucení mírou složitého papírování? Zbavte se ho díky Grasonu. 

První vlna od 1. července 2024

Daňově se nic nemění, zůstává srážková daň 15%. Mění se tzv. ohlašovací povinnost a měsíční kontrolní hlášení je odesíláno za každého dohodáře na ČSSZ. A jaké další změny si stát připravil? Čtete níže:

▪️Zaměstavatel musí být registrován u ČSSZ a znát svůj VS u této instituce (nebojte se, má ho snad každá firma).

▪️Zaměstnavatel je povinný do 20. dne následujícího měsíce odeslat na ČSSZ vyplněný formulář o nástupu zaměstnance na DPP nebo kontrolní hlášení kolik si daný pracovník u zaměstnavatele vydělal. 

▪️Dnem k ohlášení není datum podpisu dohody o provedení práce (DPP), ale datum odpracování první směny na tuto smlouvu. 

▪️Následně se každy měsíc musí odesílat ohlášky nástupů s výkazem mezd a kontrolní hlášení s výkazem mezd za každého dohodáře s platnou dohodou. 

▪️POZOR! Musejí se odesílat i “0“ nulová hlášení. Doporučujeme tak zrevidovat veškeré aktivní dohody, které budou platné i po 1.7. a případně je vypovědět, abyste si ušetřili množství oznamů

▪️Zkontrolujte si své dohody zda-li máte veškeré povinné údaje pro ohlášení:

▫️ jméno a příjmení

▫️ datum narození

▫️ RČ nebo EČP

▫️ pohlaví

▫️ kód zdravotní pojišťovny

▫️ státní občanství a místo narození

▪️Vyplněný formulář odesíláte datovou schránkou na ČSSZ nebo skrze nové e-Podání VPDPP.

Příklad: Pokud jsem podepsal smlouvu 3.7. a první směnu odpracoval 13.7., zaměstnavatel musí do 20.8. ohlásit nástup dohodáře a do kolonky datum nástupu vyplňuje 13.7., zároveň vyplňuje i hrubou mzdu za celý 7.měsíc.

Jaký formulář vyplnit?

Celý formulář najdete zde, stát preferuje hromadné odeslání XML souborem i s tím vám Grason může pomoci. Pokud se do toho pustíte sami, tak malá rada. Kód DPP bude vždy “T“  a ZMR se do 31.12.2024 nesmí vyplňovat!

Pozor na řetězení dohod u spřátelených firem, na základě ohlašovací povinnosti a zákonu o korporacích, bude stát schopný si řetězení propojit a pokutovat až 3 roky zpětně. Tzn. KONEC ŘETĚZENÍ DPP mezi více IČO.

☝️Grason pomůže s administrativou u brigádníků i vašich zaměstnanců

Chcete pomoc s administrativou? Grason umí vše automatizovat! Od podpisu smluv po přípravu oznamovacího .xml souboru u brigádníků.

Chcete se kompletně zbavit administrativy i u svých zaměstnanců a mít opět dostatek flexibility s personálem? Zaparkujte je do servisní firmy, která pracovníky zcela legálně zaměstná na sebe, průběžně vyplatí a veškerou administrativu vezme na sebe. Zajímá vás víc? Zavolejte pro více informací našemu řediteli Karlu Maříkovi 605 13 17 13 

Druhá vlna od 1. ledna 2025

▪️První registrovaná DPP pracovníka do 10 tis i nadále bez odvodu SP a ZP jen u první dohody registrované na ČSSZ.

▪️DPP u dalších zaměstnavatelů (tzv. souběh) podléhají odvodu SP a ZP stejně jako u zaměstnanců (34%).

Sdílejte na: